Witamina dnia: B12

Zastanawiasz się nad znaczeniem witaminy B12 dla Twojego organizmu? Zajrzyj do naszego poradnika i przekonaj się o jej pozytywnych właściwościach!

Witamina dnia: B12

Witamina dnia: B12Witamina B12 jest niezwykle ważna dla naszego prawidłowego funkcjonowania.
Możemy się spotkać z jej określeniem jako „czerwonej witaminy”, albowiem najwięcej jej występuje w produktach o czerwonej barwie.

Ta witamina nie jest powszechna i musimy jej dobrze poszukać. Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie.Nawet jej niewielkie proporcje mają dla nas duże znaczenie.

Bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek, działa na układ nerwowy, uczestniczy w tworzeniu szpiku kostnego, poprawia pamięć. Jej niedobór, jak łatwo się domyślić, prowadzi do anemii. Powinny ją spożywać zwłaszcza dzieci, gdyż jest niezbędna do prawidłowego wzrostu. Witamina B12 jest też potrzebna do prawidłowego wchłonięcia kwasu foliowego.

Do głównych źródeł spożywczych tej witaminy zaliczamy czerwone mięso, podroby, ryby, jaja, ostrygi, drób, produkty mleczne.

Jej niedobory są wynikiem głównie nieodpowiedniej diety, gdzie brakuje produktów, w których jest zawarta, lub z powodu problemów z jej przyswajaniem.

Objawy niedoboru witaminy B12 pojawiają się w postaci poczucia osłabienia, zanikowym zapaleniem języka, czy neuropatią czuciową.

W momencie wystąpienia niedoborów polecane jest przyjmowanie jej w postaci tabletek, gdyż jest jej tam więcej niż w pokarmach, a ponadto w procesie wchłaniania działa inny mechanizm. Kiedy jednak występuje bardzo duży niedobór tej witaminy, stosuje się jej podanie domięśniowe, lub podskórne.

Nadmiar witaminy B12 powoduje problemy z układem sercowo- naczyniowym, dermatologiczne oraz żołądkowo- jelitowe.

Warto pamiętać, że alkohol oraz niektóre leki utrudniają proces przyswajania witaminy B12 z pokarmów.Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 30.08.2013 (aktualizacja: 2013-08-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
kamisia13
OSTATNIE DWA DNI
DARMOWE DOŁADOWANIE
Doładowania dowolnej sieci - dowód : iv.pl/images/79132424646141804843.jpg

Skopiuj w okno przeglądarki doladuj-za-darmo.pl/1nqo
Dodano: 2013-08-30 09:54:50 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×