
Zwykle zaczyna się od nieprzyjemnego swędzenia, potem pojawiają się "podejrzane" plamy na bieliźnie... Gdy tylko je zauważysz, zgłoś się do lekarza. Nie możesz od razu dotrzeć do ginekologa? Sięgnij po specyfiki dostępne bez recepty, które pomogą ci złagodzić nieprzyjemne objawy. Ale pamiętaj, że jest to rozwiązanie tylko "na chwilę".
Grzybica
Czujesz swędzenie i pieczenie, zwłaszcza wtedy, gdy się kochasz, a także wówczas, gdy korzystasz z toalety. Poza tym na bieliźnie zauważyłaś białawą wydzielinę o delikatnym zapachu drożdży.
■ Co to może być? Prawdopodobnie masz grzybicę. Infekcję wywołał grzyb, który bytuje w pochwie cały czas i nie jest groźny, dopóki jesteś w dobrej kondycji. Jeśli jednak czujesz się osłabiona, np. tuż przed urlopem miałaś ciężki okres w pracy, chorowałaś i brałaś antybiotyki – grzyb zaczyna się namnażać i dochodzi do zakażenia.
■ Jak pomożesz sobie sama? Przy pierwszych niepokojących sygnałach użyj probiotyku dopochwowego (np. LaciBios femina). Ulgę przyniesie ci też podmywanie się naparem z rumianku oraz zastosowanie dostępnych bez recepty maści antygrzybiczych, np. Clotrimazolum. Wszystkie te metody możesz zastosować doraźnie. Gdy wrócisz z urlopu, zgłoś się do ginekologa.
■ Co zrobi ginekolog? Przepisze ci środki przeciwgrzybiczne w formie globulek lub kremów. Terapia może trwać od 3 do 14 dni (niektóre leki stosuje się jednorazowo w wysokiej dawce). Jeżeli infekcje nawracają, ginekolog, oprócz środków działających miejscowo, zaleci też preparaty doustne – wówczas leczenie może trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli stwierdzono u ciebie grzybicę, leki powinnaś dostać nie tylko ty, ale również twój partner!
Infekcja bakteryjna
Na bieliźnie pojawiły się plamy o nieprzyjemnym, intensywnym zapachu. Nie czujesz ani swędzenia, ani pieczenia, ani bólu.
■ Co to może być? Wygląda na to, że masz zakażenie wywołane przez bakterie (najczęściej beztlenowce). Do ich namnażania się dochodzi zwykle na skutek niewłaściwego używania tamponów i podpasek – noszone zbyt długo stają się siedliskiem bakterii.
■ Jak pomożesz sobie sama? Na początku warto wykonać domowy test, np. Vi-Sense, dzięki któremu sprawdzisz, czy powodem kłopotów jest rzeczywiście infekcja bakteryjna. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, jak najszybciej poszukaj lekarza. Do doraźnego złagodzenia objawów przydadzą się globulki Albothyl o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym.
■ Co zrobi ginekolog? Dostaniesz receptę na antybiotyk w tabletkach albo globulkach. Kuracja potrwa nie dłużej niż tydzień. Potem przez kolejny tydzień będziesz stosowała kapsułki z probiotykiem, na przykład Lactovaginal, żeby przywrócić równowagę bakteryjną.
Dodaj komentarz
Wszystkie komentarze (3)