Wstydliwe wspomnienie z wakacji

Stres związany z wyjazdem, długa podróż w niekomfortowych warunkach, korzystanie z publicznych toalet, kąpiel w basenie – to wystarczy, byś miała intymne kłopoty. Na szczęście możesz szybko pozbyć się problemu. Infekcje leczy się nie dłużej niż dwa tygodnie, pod warunkiem że w porę trafisz do ginekologa.

Wstydliwe wspomnienie z wakacji

Zwykle zaczyna się od nieprzyjemnego swędzenia, potem pojawiają się "podejrzane" plamy na bieliźnie... Gdy tylko je zauważysz, zgłoś się do lekarza. Nie możesz od razu dotrzeć do ginekologa? Sięgnij po specyfiki dostępne bez recepty, które pomogą ci złagodzić nieprzyjemne objawy. Ale pamiętaj, że jest to rozwiązanie tylko "na chwilę".

Grzybica

Czujesz swędzenie i pieczenie, zwłaszcza wtedy, gdy się kochasz, a także wówczas, gdy korzystasz z toalety. Poza tym na bieliźnie zauważyłaś białawą wydzielinę o delikatnym zapachu drożdży.

Co to może być? Prawdopodobnie masz grzybicę. Infekcję wywołał grzyb, który bytuje w pochwie cały czas i nie jest groźny, dopóki jesteś w dobrej kondycji. Jeśli jednak czujesz się osłabiona, np. tuż przed urlopem miałaś ciężki okres w pracy, chorowałaś i brałaś antybiotyki – grzyb zaczyna się namnażać i dochodzi do zakażenia.

Jak pomożesz sobie sama? Przy pierwszych niepokojących sygnałach użyj probiotyku dopochwowego (np. LaciBios femina). Ulgę przyniesie ci też podmywanie się naparem z rumianku oraz zastosowanie dostępnych bez recepty maści antygrzybiczych, np. Clotrimazolum. Wszystkie te metody możesz zastosować doraźnie. Gdy wrócisz z urlopu, zgłoś się do ginekologa.

Co zrobi ginekolog? Przepisze ci środki przeciwgrzybiczne w formie globulek lub kremów. Terapia może trwać od 3 do 14 dni (niektóre leki stosuje się jednorazowo w wysokiej dawce). Jeżeli infekcje nawracają, ginekolog, oprócz środków działających miejscowo, zaleci też preparaty doustne – wówczas leczenie może trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli stwierdzono u ciebie grzybicę, leki powinnaś dostać nie tylko ty, ale również twój partner!

Infekcja bakteryjna

Na bieliźnie pojawiły się plamy o nieprzyjemnym, intensywnym zapachu. Nie czujesz ani swędzenia, ani pieczenia, ani bólu.

Co to może być? Wygląda na to, że masz zakażenie wywołane przez bakterie (najczęściej beztlenowce). Do ich namnażania się dochodzi zwykle na skutek niewłaściwego używania tamponów i podpasek – noszone zbyt długo stają się siedliskiem bakterii.

Jak pomożesz sobie sama? Na początku warto wykonać domowy test, np. Vi-Sense, dzięki któremu sprawdzisz, czy powodem kłopotów jest rzeczywiście infekcja bakteryjna. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, jak najszybciej poszukaj lekarza. Do doraźnego złagodzenia objawów przydadzą się globulki Albothyl o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym.

Co zrobi ginekolog? Dostaniesz receptę na antybiotyk w tabletkach albo globulkach. Kuracja potrwa nie dłużej niż tydzień. Potem przez kolejny tydzień będziesz stosowała kapsułki z probiotykiem, na przykład Lactovaginal, żeby przywrócić równowagę bakteryjną.


Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Piątek 29.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
oliwka z pestka
moja mama od kiedy tylko pamietam zawsze kazala mi kompletowac apteczke przed wakacyjnymi podrozami, podkreslala waznos probiotykow ginekologicznych, mama zawsze stosowala lactovaginal, bo jego kuracja trwa tylko kilka dni, w wiec dlugo niemusiala pamietac o przyjmowaniu leku, mama zawsze jest praktyczna:)
Dodano: 2013-08-30 17:55:14 Zgłoś nadużycie
Lena82
Ciekawy artykuł, myślę że watro stosować probiotyki, gdyż wzmacniają one odporność naszego organizmu. Szczególnie okres wakacyjny jest bardzo ważny, liczne wyjazdy zagraniczne, kąpiele w basenach lub saunach zwiększają ryzyko infekcji. Sama staram się dbać o zdrowie, przed każdym wyjazdem, przed każdym pójściem na basen zakładam sobie dopochwowo invag, świetnie łagodzi podrażnienia, zawiera bakterie kwasu mlekowego, dlatego chroni przed infekcjami. Zawsze mam go pod ręką i z wakacji nieprzyjemnych infekcji nie przywożę.
Dodano: 2012-08-22 14:17:58 Zgłoś nadużycie
kobieta
Przyda się na przyszłość ;d
Dodano: 2011-07-29 16:35:52 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×