Wybadaj co się dzieje

Od miesiąca nie możesz pozbyć się kataru? Bóle głowy to codzienność? A może zastrajkował kręgosłup? Niektóre przypadłości same nie miną. Musisz wykonać dodatkowe badania.

Wybadaj co sie dzieje

Każdego z nas czasem dopadają jakieś dolegliwości. Pojawiają się nagle i szybko znikają. To normalne, organizm na co
dzień radzi sobie z różnymi wyzwaniami – wirusami, bakteriami, stresem, przeciążeniami mięśni, zmianami ciśnienia. Zdarza się jednak, że np. ból głowy czy skurcze mięśni pleców nie chcą odpuścić. Gdy nieprzyjemne objawy utrzymują się ponad tydzień, a doraźne środki czy terapia domowymi sposobami nie pomagają, trzeba znaleźć przyczynę problemu, wykluczyć poważną chorobę. Nie obędzie się bez wizyty u internisty lub lekarza rodzinnego, który zleci wykonanie odpowiednich badań albo skieruje do specjalisty.

Ciągłe bóle głowy

Budzisz się i zasypiasz z bólem głowy. Niekiedy bywa on tak dotkliwy, że musisz wziąć proszek. Albo tylko ćmi przez cały dzień, nie dając o sobie zapomnieć. Zdarzają się chwile, gdy czujesz się dobrze i myślisz, że masz to już za sobą. Niestety, kolejny dzień przynosi bolesną powtórkę znanych objawów. I tak od wielu dni, tygodni, miesięcy.
Wybadaj co sie dzieje
Co to może być: Przyczyn bólu głowy jest wiele: przewlekły stres, choroby neurologiczne, układu krążenia (nadciśnienie), schorzenia kręgosłupa (skrzywienia, urazy), niewyleczone zapalenie zatok, alergie wziewne i pokarmowe, stany zapalne, choroby oczu. Trzeba obserwować, kiedy ból się pojawia i jaki ma charakter – np. pulsujący może świadczyć o nadciśnieniu. Jeśli zmiana trybu życia, wysypianie się, zdrowa dieta (dużo warzyw i owoców, mniej tłustego mięsa) i sport nie pomagają, należy iść do internisty lub neurologa, który po dokładnym
wywiadzie podpowie, co i jak dalej sprawdzać.

Jakie badania wykonać: Najlepiej od razu zacząć regularnie mierzyć sobie ciśnienie. Warto wykonać badania krwi: morfologię, OB, glikemię (wykażą, czy nie masz anemii, stanu zapalnego, cukrzycy). Następny krok to rentgen lub tomografia komputerowa szyjnego odcinka kręgosłupa, głowy i zatok. Czasami trzeba wykonać rezonans magnetyczny mózgu i rdzenia kręgowego oraz badania okulistyczne.

Plecy dają się we znaki

Bolą, gdy się ruszasz i kiedy siedzisz, nie możesz normalnie funkcjonować. Czasami na kilka dni ból przykuwa cię do łóżka. Na nic zdają się proszki przeciwbólowe, plastry rozgrzewające i maści przeciwzapalne.

Co to może być: W taki sposób mogą objawiać się choroby narządów wewnętrznych – nerek (np. kamica moczowa), układu pokarmowego (zapalenie pęcherzyka żółciowego) lub rozrodczego (zapalenie przydatków). Bóle pleców są wywoływane też przez przejściowe stany zapalne nerwów w okolicy szyi, barku, odcinka lędźwiowego (np. gdy cię przewieje), kontuzje i przetrenowanie (kończące się zapaleniem ścięgien). Również skrzywienie kręgosłupa często przyczynia się do bolesnego wypadania dysku lub przepukliny krążka międzykręgowego. Jeżeli dolegliwości trwają ponad tydzień, ból nie ustępuje lub wręcz się nasila, mimo że się oszczędzasz, czeka cię pewnie kilka wizyt u lekarza.

Jakie badania wykonać: Należy sprawdzić, czy źródłem bólu nie są nerki, przydatki lub pęcherzyk żółciowy. Potrzebne więc będą badania ogólne moczu i krwi (w tym OB) oraz USG brzucha. Ortopeda może zlecić rentgen kręgosłupa, tomografię lub rezonans magnetyczny. Najbardziej precyzyjnym badaniem pokazującym nie tylko stan kości, ale także tkanek miękkich, nerwów i naczyń krwionośnych, jest rezonans magnetyczny. Zależnie od jego wyników specjalista zdecyduje, jaką terapię dobrać, i skieruje cię na rehabilitację i fizjoterapię.

Wieczorne zaburzenia widzenia


Coraz częściej łapiesz się na tym, że po zmroku gorzej widzisz. Rozmywają się twarze, napisy, kontury przedmiotów. Musisz wytężać wzrok, by sprawdzić numer nadjeżdżającego autobusu. Zaczynasz się niepokoić.

Co to może być: Do kurzej ślepoty, czyli osłabienia widzenia o zmierzchu lub po przejściu z jasnego, dobrze oświetlonego pomieszczenia do ciemnego (np. z pełnego słońca do ciemnej sali kinowej), prowadzi niedobór witaminy A. Inne przyczyny to: choroby siatkówki, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaćma, skrzydlik. Na upośledzenie widzenia o zmierzchu bardzo często narzekają krótkowidze, którym z powodu wady wzroku oczy wolniej przystosowują się do nowych warunków, oraz osoby ze źle dobraną do swojej wady mocą szkieł.

Jakie badania wykonać: Tylko okulista może ocenić stan oczu i wdrożyć leczenie po zbadaniu ostrości widzenia, dna oka i ciśnienia w gałce ocznej. Jeśli coś go zaniepokoi, skieruje cię np. na badanie krwi (morfologia, stężenie glukozy oraz witamin A i B). Na kurzą ślepotę może pomóc dieta (bogata w ryby i warzywa, m.in. marchewkę).

Niekończący się katar

Po infekcji został ci katar, którego nie sposób się pozbyć. Boisz się uzależnienia od kropli do nosa, ale bez nich ani rusz.

Co to może być: Przewlekłe zapalenie zatok lub błon śluzowych, całoroczny katar alergiczny lub infekcja bakteryjna.

Jakie badania wykonać: Powinnaś iść do alergologa i laryngologa. Na pewno należy sprawdzić, co dzieje się w zatokach, wykonując tomografię komputerową. Przydadzą się także skórne testy alergiczne oraz badanie krwi na obecność przeciwciał alergicznych (IgG, IgE).

Tekst: Joanna Germak
Przeczytaj również:

Przechytrzyć cukrzycę 

Wrogowie i sprzymierzeńcy odporności

Spokojnie, to tylko nadżerka 
Dodał(a): Magdalena Milewska , Piątek 02.12.2011 (aktualizacja: 2011-12-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
szyszka094
szkoda ze nie wszystkie dolegliwości zostały tu wymienione, ja mam problem ze skórą na twarzy:( od 7 lat
Dodano: 2011-12-24 14:30:22 Zgłoś nadużycie
no name
Ten niekonczacy sie katar to moja dolegliwosc niestety :( nie wiem juz co mam robic :(
Dodano: 2011-12-04 01:29:14 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×