Wybielanie dla wrażliwych

Nawet delikatne zęby można bezpiecznie wybielić. Ale najpierw trzeba je do tego zabiegu odpowiednio przygotować.

białe zęby

Jeśli twoje zęby reagują bólem na zimne, ciepłe, kwaśne lub słodkie potrawy, a czyszczenie ich u dentysty nie należy do przyjemności, prawdopodobnie są nadwrażliwe. W takim przypadku ból albo w ogóle uniemożliwi przeprowadzenie zabiegu wybielania, albo już po nim dolegliwości się pogłębią. Jest jednak sposób, by nawet tak delikatne zęby były bielsze –trzeba je najpierw zabezpieczyć, czyli wyleczyć ubytki, uszczelnić szkliwo i zlikwidować stan zapalny dziąseł.  

Szczelne i oczyszczone

Zęby wrażliwe najlepiej wybielać pod kontrolą dentysty – radzi lekarz stomatolog Iwona Gnach-Olejniczak z kliniki Unident Union Dental Spa we Wrocławiu. – Najpierw trzeba bowiem zidentyfikować, a następnie usunąć przyczyny nadwrażliwości. A może być ich wiele. Bruksizm, czyli nerwowe zgrzytanie zębami, zbyt kwaśna lub słodka dieta, a także niektóre schorzenia układu pokarmowego (np. refluks) sprawiają, że chroniące zębinę i miazgę zęba szkliwo się niszczy. Wówczas unerwiona zębina reaguje bólem na temperaturę i preparaty chemiczne. Właśnie dlatego, aby nałożyć na zęby intensywne środki wybielające, trzeba uszczelnić ich powierzchnię. W ten sam sposób należy zabezpieczyć odsłonięte i niechronione szkliwem szyjki zębowe. 

Po przeprowadzeniu wywiadu, prześwietleniu zębów, oczyszczeniu ich z kamienia i piaskowaniu preparatem, który zamyka kanaliki zębinowe (w nich znajdują się zakończenia nerwów), lekarz wyleczy ubytki i dziąsła. Następny etap to odbudowa szkliwa substancją regenerującą z fluorem. Najpierw nakłada ją dentysta, potem –w domu – zakłada się na zęby specjalne szyny z preparatem.– Wszystko to odbywa się podczas kilku wizyt – wyjaśnia Iwona Gnach-Olejniczak. – Pacjent musi też nauczyć się prawidłowego szczotkowania zębów, by nie podrażniać dziąseł. Należy to robić odpowiednio miękką szczoteczką, ruchem wymiatającym, nasuwającym dziąsła na korony zębów. Ta złożona procedura sprawia, że dopiero po kilkunastu dniach, a czasem kilku tygodniach, można zacząć proces wybielania.

Białe, choć nie od razu

Dentyści polecają dwie metody wybielania zębów. Pierwsza (nakładkowa) polega na noszeniu specjalnych szyn wypełnionych preparatem wybielającym przez kilkanaście dni, a nawet kilka tygodni – zależnie od podatności zębów. Druga to intensywne zabiegi w gabinecie z użyciem preparatów o dużym stężeniu substancji wybielających, czasem przy wsparciu tzw. zimnego światła, przyspieszającego proces wybielania. – Niekiedy, dla lepszego efektu, miksuje się wiele metod – mówi Iwona Gnach-Olejniczak. – W trakcie całej kilkuetapowej procedury wybielania pacjent pozostaje pod kontrolą stomatologa i w razie potrzeby ponawiamy kurację odwrażliwiania zębów i uszczelniania szkliwa.

Wymagania wybielania

1. Zęby muszą być zdrowe. Duża liczba wypełnień, koronek czy mostów sprawia, że wybielanie traci sens, bo nie działa przecież na plomby i zęby porcelanowe.

2. Trzeba się liczyć z kosztami. Wybielanie nakładkowe z zapasem substancji na dwa tygodnie kuracji to wydatek ok. 1000 zł. Za wybielanie z szybkim efektem zapłacisz 1700-2500 zł. Jeśli masz zęby odporne na wybielanie, pozostają porcelanowe licówki (1000-2000 zł za ząb).

3. Dobra dieta i pielęgnacja. W trakcie wybielania i przez dwa tygodnie po nim powinno się unikać barwiących pokarmów (kawy, czerwonego wina). Dla podtrzymania efektu trzeba stale używać wybielających past, płynów, szczoteczek, a raz do roku wykonać tzw. zabieg przypominający.

Tekst: Joanna Germak

Przeczytaj również:

Oszukać przeziębienie

Nocne zgrzytanie

Ząb za ząb - czyli nowoczesne protezyDodał(a): Katarzyna Szuwara , Piątek 02.03.2012 (aktualizacja: 2012-03-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (8)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
czay
Mimo tego, że mam wrażliwe zęby są one wybielone, a więc da się? :P Zabiegu dokonałam w Villa Dentica w Krakowie, efekt jest świetny, a z zębami nie miałam później problemów.
Dodano: 2018-08-07 09:53:50 Zgłoś nadużycie
karolina5265
Najpierw leczenie, potem wybielanie. Jeśli jesteś zainteresowana to tutaj wykonasz leczenie kanałowe we Wrocławiu Jest to konieczny zabieg, gdy w dziąsłach zbiera nam się ropa. Wiem, że kiedyś każdy bał się takiego leczenia, ale teraz nie ma problemu, ponieważ robi się to bezboleśnie. Nawet nic nie czujemy i szybko jest wszystko gotowe, a my możemy cieszyć się zdrowym uśmiechem.
Dodano: 2018-04-23 13:12:40 Zgłoś nadużycie
Ania54
Domowymi sposobami można tylko sobie zepsuć zęby. Ja zabieg wybielania zrobiłam w centrum medycznym http://www.aldent.lublin.pl/. Jeszcze dzisiaj widać jego efekty jak się śmieję.
Dodano: 2017-12-15 21:34:18 Zgłoś nadużycie
meandra
Mi zęby zrobiły się nadwrażliwe, bo próbowałam sobie je wybielić metodą domową :/ Teraz tylko i wyłącznie w gabinecie. Także przestrzegam wszystkich przed samodzielnym wybielaniem. Już pół biedy pastą czy paskami, ale słyszałam o jakichś metodach z użyciem cytryny lub sody :/ Jeśli ktoś jest z Warszawy, to mogę polecić Impladent. Bardzo fajna klinika. Od razu doradzają jak najlepiej wykonać usługę i powiedzą co robić, żeby efekt się utrzymał długo.
Dodano: 2016-08-03 12:35:00 Zgłoś nadużycie
AngelikaABC
Polecam lampę Beyond. Zabieg wykonywałam w White & Beauty w Gdańsku. Pani była miła, pomocna, a zabieg trwał trochę ponad godzinę. Muszę powiedzieć, że minęły już 3 miesiące a ja dalej szeroko się uśmiecham:D Moje zęby rozjaśniły się o 8 odcieni, więc jestem ZADOWOLONA. http://wybielaniezebow-gdansk.pl/wybielanie-zebow-gdansk/
Dodano: 2014-11-10 16:37:15 Zgłoś nadużycie
kolorowanka
jednak w gabinecie stomatologicznym najlepiej doradzą jak i jaką metodą wybielić zęby, ja wolę skorzystać z usług specjalisty niż sama coś próbować i liczyć na to, że a nuż wyjdzie dobrze
Dodano: 2013-11-29 09:46:03 Zgłoś nadużycie
sambaMamba
A mnie to nie dziwi, bo znam Candeo i tam ogólnie wiele zabiegów jest tańszych, niż w innych gabinetach :P ja jestem ciekawa, jak wyglądają efekty takiego wybielania i ile się utrzymują. A np. czerwone wino to tak trzeba całkiem odstawić? :(
Dodano: 2013-09-27 16:03:31 Zgłoś nadużycie
kythindra
Trochę dziwią mnie ceny, bo choć wiem, że bywają wysokie, to znam kogoś, kto płacił za wybielanie nakładkowe 700 zł ze wszystkim, tj. z nakładami, zelami, wizytą... I to w profejsonalnej klinice stomatologicznej (Candeo w Poznaniu). Więc da się taniej, choć to też pewien wydatek, ale przedział cenowy w tysiącach to już jakaś abstrakcja ;)
Dodano: 2013-09-09 19:48:48 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×