Zabiegi medyczne w towarzystwie partnera sprawiają większy ból?

Kiedy czeka nas bolesny zabieg, często chcemy, by wspierała nas najbliższa nam osoba. Czy jednak na pewno jest to dobra decyzja?

poród rodzinny.jpg

Zabiegi medyczne w towarzystwie partnera sprawiają większy ból?

 

Bardzo często, gdy czeka nas bolesny zabieg i jest taka możliwość, wszyscy doradzają nam, by w tym czasie była z nami najbliższa nam osoba. Teoretycznie jej obecność ma pomóc przetrwać niemiłe chwile i sprawić, że będziemy czuć się lepiej.

Okazuje się, że najnowsze badania niekoniecznie potwierdzają tę teorię. Naukowcy z University College, King's College, a także University of Hertfordshire  przeprowadzili badania, w których udział wzięło 39 par. Wszyscy uczestnicy mieli za zadanie wypełnić ankiety, na podstawie których okreslali stopień bliskości i intymności jaka łączy ich z partnerem.

Druga część badania polegała na tym, że kobieta została poddana dwukrotnie dość bolesnym zabiegom laserowym. Pierwsza seria przeprowadzona została w obecności partnera, druga zaś, po opuszczeniu przez niego sali medycznej. Podczas obu serii określano poziom bólu poprzez zadawanie kobietom pytań i monitorowanie aktywności mózgu, czyli EEG.

 

Wyniki przeprowadzonych badań pokazały, że nie wszystkim kobietom pomagała obecność partnera. Niektóre z nich odczuwały silniejszy ból w momencie, gdy partner był przy nich obecny. Jednak były to głównie kobiety, które, wnioskując z ankiet, nie czuły się dobrze w swoim związku, nie do końca ufały partnerowi i wolały polegać na sobie niż na nim.

Wnioski są zatem takie, że nie każdemu na dobre wychodzi wsparcie bliskich podczas bolesnych zabiegów medycznych. Warto zatem dobrze zastanowić się na przykład nad porodem rodzinnym. Jeśli kobieta nie do końca umie zaufać partnerowi i korzystać z jego wsparcia, może warto nie dokładać sobie zmartwień i nerwów w takiej chwili. 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Wtorek 17.02.2015 (aktualizacja: 2015-02-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
ale za to słuchanie fajnego Radia, bez względu na to czy słucha się w towarzystwie czy samemu- nie boli. Radio Pandora gra zawsze to co lubisz
Dodano: 2015-02-17 15:34:37 Zgłoś nadużycie