Warzywa i owoce...tuczą?

Czy warzywa i owoce naprawdę mają tak mało kalorii i można je jeść bez opamiętania? Przeczytaj co radzi Katarzyna Biłous, ekspert adidas - dietetyk.

Warzywa i owoce...tuczą?

Warzywa i owoce...tuczą?

Owoce należą do grupy żywności łatwostrawnej. Niższa ilość błonnika nierozpuszczalnego w porównaniu do warzyw i duża zawartość wody, powoduje że są lepiej tolerowane przez ludzki układ pokarmowy (oczywiście po obraniu ze skórki i odkrojeniu gniazd nasiennych/nasion). Przykładem mogą być banany, jabłka, morele i brzoskwinie. Pamiętajmy jednak, że mają one stosunkowo więcej kalorii niż warzywa (zawierają m.in. fruktozę). W przeciwieństwie do owoców, warzywa są zazwyczaj doskonałym źródłem błonnika nierozpuszczalnego. Brokuł, kalafior, kapusta pekińska, rośliny strączkowe i pomidor mogą powodować pewien dyskomfort u osób aktywnych lub nadwrażliwych (gotowanie warzyw na parze to dobry sposób na uniknięcie tego odczucia).


Warzywa i owoce...tuczą?

Warzywa i owoce...tuczą?


Rozważając pojęcie „lekkości” i „niskokaloryczności” warzyw i owoców, dojść można do zaskakujących wniosków. W pewnym stopniu wzajemnie się wykluczają. Dlaczego? Otóż produkt tego typu uważany za „lekki”, czyli taki który szybko ulega trawieniu, ma mniejszą ilość skomplikowanych wiązań do zniszczenia przez soki trawienne. Oznacza to, że owoce i warzywa, które są „lekkie” i nie zalegają w układzie pokarmowym to czyste i łatwo wchłaniane cukry. Nie są one zatem „niskokaloryczne” (oczywiście ilość kalorii porównuję do innych produktów pochodzenia roślinnego, a nie to karkówki z grilla). Niskokalorycznymi warzywami i owocami są te, które zawierają więcej nierozpuszczalnego włókna pokarmowego (błonnika). U osób cierpiących na nadwrażliwość jelit takie danie może wywołać naprawdę duże sensacje – nie można go zatem nazwać „lekkim”.

Chcesz przeczytać więcej? Pełny artykuł znajdziesz TUTAJ!

 Źródło/Foto: Mat. prasowe


Dodał(a): Magdalena Tokarczyk , Czwartek 22.08.2013 (aktualizacja: 2014-01-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×