Zespół niespokojnych nóg: przyczyny, objawy i leczenie - czyli to, co warto wiedzieć

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o schorzeniu o nazwie RLS, czyli zespół niespokojnych nóg. Oto kilka najważniejszych informacji, które pomogą wam bliżej przyjrzeć się tej chorobie.

zespół niespokojnych nóg.jpg

Zespół niespokojnych nóg: przyczyny, objawy i leczenie - czyli to, co warto wiedzieć

 

Zespół niespokojnych nóg, to zaburzenie, które bardzo ciężko jest zdiagnozować, zwłaszcza, gdy nie mamy nawet podstawowej wiedzy na jego temat. Kilka najważniejszych informacji może się okazać kluczowe, gdy przyjdzie nam zdiagnozować dolegliwości, które nas dopadły.

Przyczyny RLS

Jest dość spory problem z określeniem konkretnych przyczyn pojawienia się zespołu niespokojnych nóg. To powoduje, że często trudno jest zdiagnozować tę przypadłość u danego pacjenta. Badania pokazują, że RLS pojawia się często wtedy, gdy cierpimy na niedobory żelaza, niewydolność nerek, cukrzycę czy zaburzenia związane z wydzielaniem dopaminy.

Zobacz też: 5 RZECZY, O KTÓRYCH KAŻDY Z NAS POWINIEN POMYŚLEĆ SOBIE PRZED SNEM

To sprawia, że często na zespół niespokojnych nóg cierpią kobiety w ciąży, osoby uczęszczające na dializy, czy u osób, które przyjmują leki antydepresyjne i przeciwpsychotyczne. Statystyki pokazują, że większą grupą chorych na RLS są kobiety. Często powodem zespołu niespokojnych nóg jest dziedziczność genetyczna.

 

Objawy RLS

Przede wszystkim zespół niespokojnych nóg objawia się częstym uczuciem mrowienia, swędzenia i drętwienia nóg. Objawy pojawiają się, gdy długo siedzimy w tej samej pozycji, czyli często w trakcie dłuższej podróży samochodem, czy samolotem, a także wieczorami, kiedy odpoczywamy i w nocy kiedy próbujemy spać.

Zobacz też: MAŁO SYPIASZ? UWAŻAJ, ZOBACZ CZYM MOŻE TO GROZIĆ 

Niestety objawy potrafią być na tyle silne i dokuczliwe, że mogą prowadzić do problemów ze snem, a także zakłócać codzienne funkcjonowanie. Z wiekiem mogą się one nasilać jeszcze bardziej.

Jak leczyć RLS

Osobom cierpiącym na zespół niespokojnych nóg poleca się aktywność fizyczną, szczególnie jazdę na rowerze, ale także taniec, czy jogę. Pomocne mogą się okazać także masaże. Bardzo często przepisuje się także leki, które mają ustabilizować poziom dopaminy w organizmie. 

Należy także zadbać o to, by w diecie nie zabrakło produktów bogatych w żelazo. Osoby, które cierpią na objawy RLS powinny także wystrzegać się kawy, alkoholu, papierosów i innych używek które mogą nasilać dolegliwości. 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Poniedziałek 14.09.2015 (aktualizacja: 2015-09-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar