Zły sen może zmieniać nasze DNA? Oto nowe wyniki badań

Zły sen z pewnością negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Czy jednak nieprzespana noc może zmieniać nasze DNA? Naukowcy postanowili to zbadać.

zły sen.jpg

Zły sen może zmieniać nasze DNA? Oto nowe wyniki badań

 

Nieprzespana noc bardzo często doskwiera nam na następny dzień. Jednak zazwyczaj przykre skutki próbujemy zwalczać kawą i wydaje nam się, że to wystarczy. Okazuje się jednak, że zły sen może mieć znacznie poważniejsze skutki w naszym ciele.

Naukowcy ze Szwecji odkryli, że jedna źle przespana noc może wpłynąć negatywnie i spowodować zmiany w genach, które kontrolują rozwój komórek odpowiedzialnych za nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Kiedy tak się stanie, zakłóceniu może uleć nasza temperatura ciała, apetyt, a nawet aktywność naszego mózgu.

Zobacz też: CO ZROBIĆ, BY NASZ SEN BYŁ ZNACZNIE LEPSZY? OTO KILKA CENNYCH RAD 

To jednak nie wszystko. Takie zmiany prowadzą także do częstszego zapadania na takie choroby jak cukrzyca typu 2, czy otyłość.

 

- Już poprzednie badania wykazały, że brak snu ma negatywny wpływ na nasz metabolizm. Od zmian w genach związanych z prawidłowym działaniem zegara biologicznego mogą powstawać stany chorobowe. Nasze badania pokazują, że takie zmiany w genotypie mogą być powiązane z nieprawidłowym i zbyt krótkim snem. - mówi Jonathan Cedernaes, główny autor i badacz na Uniwersytecie w Uppsali.

Zobacz też: 5 RZECZY, O KTÓRYCH KAŻDY Z NAS POWINIEN POMYŚLEĆ SOBIE PRZED SNEM

Naukowcy nie wiedzą jeszcze do końca, czy sporadyczne problemy ze snem mogą wywoływać uszkodzenia w naszym DNA, czy też potrzeba pewnej regularności, by dokonały się tak głębokie zmiany.

- Wyniki pokazują, że przynajmniej niektóre rodzaje utraty snu lub rodzaje dłuższego czuwania, jak w przypadku pracy zmianowej, mogą doprowadzić do zmian w genomie tkanek - dodaje Jonathan Cedernaes.

Zobacz też: MASZ PROBLEMY ZE SNEM? ZOBACZ DLACZEGO 

Niezależnie od wyników kontynuowanych badań warto zadbać o to, by nasz sen był naprawdę wartościowy. 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 22.07.2015 (aktualizacja: 2015-07-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×